LOKALITA

Obec Jirny

Obec Jirny

Obec Jirny se nachází v okrese Praha-východ, v blízkosti exitu 8 z dálnice D11. Rozkládá se asi dvacet dva kilometrů východně od centra Prahy, osm kilometrů od části Prahy – Újezd nad Lesy a devět kilometrů jižně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Žije zde přibližně 2 800 obyvatel.

 

Obec se skládá ze dvou místních částí, Jiren a Nových Jiren, které jsou od sebe vzdáleny 1,5 km. Osídlení na území místní části Jirny se datuje již do středověku, největšího rozvoje dosáhla obec v období první republiky. V současnosti se díky své poloze v těsné blízkosti a dobré dopravní dostupnosti z Prahy dále rozrůstá, zejména novou výstavbou rodinných domů na okrajích obce. Obec je plně občansky vybavená, díky dlouhé historii v ní lze nalézt významné památky, vyvíjí v ní činnost řada sdružení a spolků. S historií obce je spojena řada významných osobností. V blízkosti obce se rozkládá Klánovický les.

 

Díky dobré dostupnosti do Prahy jak autem, tak hromadnou dopravou, blízkosti Klánovického lesa s možnostmi rekreačního vyžití a typickým vesnickým charakterem středu obce jsou Jirny poměrně žádanou lokalitou pro novou bytovou výstavbu. Výstavba probíhá pouze ve formě rodinných domů, pravidelně rozmístěných v pravoúhlých ulicích, a to na západním okraji obce směrem na Šestajovice, na jižním okraji směrem na Nové Jirny a Úvaly a na východním okraji v lokalitě Na Výsluní. Praha je také pro většinu obyvatel spádovou oblastí v oblasti vzdělání a pracovních příležitostí.

zdroj: wikipedie.cz

VZDĚLÁNÍ

MATEŘSKÁ A ZÁKLADNÍ ŠKOLA

MATEŘSKÁ ŠKOLA

Mateřská škola v Jirnech vybudovaná v roce 2010 zajišťuje výuku pro děti od 3 do 7 let.

V roce 2013 byly provedeny stavební úpravy a byl otevřen další pavilon. Aktuálně je kapacita pro 128 děti.

Mateřská škola je ve vzdálenosti pěší chůze přibližně 10 minut, případně jednu autobusovou zastávku od Rezidence Luční.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA

Původní Základní škola, která byla pouze pro první stupeň je nyní nově nahrazena školou novou, která disponuje všemi ročníky základního vzdělání.

Aktuálně se již na škole vyučuje a dokončení stavby je prováděno za provozu.

ZDRAVÍ

ZDRAVOTNÍ SLUŽBY

CZP JIRNY

Předpokladem pro poskytování zdravotních služeb na kvalitní profesionální úrovni je vedle špičkových lékařů a ostatního zdravotnického personálu rovněž vybavení odborných pracovišť novou moderní lékařskou technikou.

 

V roce 2007 bylo ve středu obce Jirny, u zastávky městské hromadné dopravy, otevřeno zcela nové zdravotnické zařízení, které je společným pracovištěm praktických lékařů, stomatologů a ambulantních specialistů. Součástí je diagnostické pracoviště oboru radiologie a zobrazovacích metod a pracoviště rehabilitace. Zařízení je bezbariérové, prostory umožňují poskytnout zvýšený komfort pacientům, lékařům i ostatnímu zdravotnickému personálu. V objektu je pamatováno na parkování vozidel, návštěvníci mohou využít občerstvení i dalších nabízených služeb.

RELAX & SPORT

VOLNÝ ČAS

GOLFOVÉ HŘIŠTĚ MSTĚNICE

 

V blízkosti obce Jirny, přibližně 4 km, se nachází osmnáctijamkové hřiště ve Mstěticích je svým charakterem inspirováno klasickými skotskými linksy. Hřiště je situováno do mírně zvlněného terénu, dráhy jsou lemovány středně vysokým travním porostem, modelované greeny jsou z velké části chráněny dobře umístěnými pískovými překážkami i vodními plochami. Atmosféru linksu umocňuje mírný vítr, který je ve Mstěticích častým spoluhráčem.

 

Hřiště se vyznačuje vlídností k hráčům se střední a nižší výkonností tím, že s výjimkou překážek nepřipravuje tyto hráče o zásoby míčů a zároveň je pro hráče s nízkými handicapy výzvou k dosažení skóre odpovídajícímu jejich výkonnosti.

NAUČNÁ STEZKA KLÁNOVICKÝM LESEM

 

Naučná stezka prochází rozsáhlým lesním komplexem na východním okraji Prahy. Výchozím i konečným místem je jí železniční stanice Praha-Klánovice. Unikátní památkou je středověká studna u zastávky 3. 

 

Vede převážně po lesních cestách, částečně i okrajovými ulicemi Klánovic. Je nenáročná, zcela bez převýšení. Při nedostatku času ji lze zkrátit nebo rozdělit na několik částí. Ve vlhčích obdobích roku jsou některé úseky cest podmáčené a musí se obcházet.

 

U několika panelů se rovněž nachází lavička nebo stolek. U zastávky 15 je dětské lesní sportoviště.

CYKLOTRASY

 

Obec Jirny myslí také na cyklisty. Přes část obce Jirny i Nové Jirny bude vybudována nová síť cyklostezek.

 

V blízkosti Rezidence Luční se nachází Klánovický okruh, který vás zavede do rozsáhlého lesního prostoru Klánovického lesa. Je 17,3 km dlouhý a nachází se mimo silniční provoz. Další možností je trasa Klánovice – Horoušany – Vyšehořovice – Záluží – Toušeň, která však již místy křižuje silniční dopravu.

 

Další stezky jsou sdíleny obyvateli Jiren v následujícím odkaze.

NAKUPOVANÍ

OBCHODY V BLÍZKOSTI

OBCHODNÍ CENTRA JIRNY & ŠESTAJOVICE

Obec Jirny disponuje menším obchodním centrem kde naleznete vše potřebné. Obchodní centrum má obec v plánu rekonstruovat.

 

Nově ve vedlejší obci Šestajovice vybudováno velké nákupní centrum, které disponuje obchody potravin, oblečení, elektroniky i zahradních potřeb a jako bonus nabídne příjemnou kavárnu. Nákupní centrum je přibližně 3 km od Rezidence Luční.

 

K dispozici je také prodejna LIDL, která se nachází na začátku obce Nehvizdy.

DOPRAVA

AUTEM ČI AUTOBUSEM

AUTOBUSEM

Obcí projíždějí tyto příměstské autobusové linky PID:

  • 304 Černý Most – Úvaly
  • 343 Nádraží Klánovice-sever – Horoušany, Horoušánky
  • 344 Černý Most – Horoušany, U rybníka
  • 353 Černý Most – Horoušany, Horoušánky
  • 405 Brandýs n. Labem-Stará Boleslav, nádraží – Úvaly, žel. stanice
  • 398 Černý Most – Poděbrady, železniční stanice
  • 354 Černý Most – Nehvizdy

Autobusy směrem do Prahy a zpět přes týden odjíždějí zhruba ve 30 minutových intervalech.

AUTEM

Blízko obce se nachází dálnice č. D11 směr Hradec Králové. Praha Černý Most je vzdálen přibližně 15 minut jízdy po dálnici. Je také možné využít silnice vedoucí obcí Šestajovice přes Horní Počernice.

 

Před obcí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, přibližně 7 km od obce Jirny se nachází dálnice č. D10 směr Mladá Boleslav.

 

Obec v roce 2018 opravila kompletní obecní komunikaci.